DRÁTEM DO OKA

Proč kniha vznikla?

Když jsem opustila zdi psychiatrické kliniky po té, co jsem se v lednu 2013 pokusila zabít, přišla na řadu důležitá otázka. Jak sdělit lidem v okolí, co se se mnou děje? Deprese byla stále se mnou, i když jsem se díky léčbě cítila trochu lépe. Ale nebyla jsem na tom tak, abych mohla fungovat v běžném životě jako předtím.

O svých stavech jsem se skoro s nikým nechtěla bavit, protože jsem jim sama málokdy rozuměla. Často jsem neuměla popsat, co se uvnitř mě děje a většinu času jsem zkrátka mlčela. Pokud jsem zrovna neměla horší den.To jsem jen brečela. Styděla jsem se za všechno, co jsem udělala a za to, jaká jsem - v mých očích k ničemu.

Díky tomu, že jsme si na psychiatrii museli vést deník a já si vyzkoušela, jak hodně mi psaní pomáhá, vznikl nápad - začít psát blog. A tak lidem v okolí vysvětlit, proč jsem v poslední době divná, jiná. A to se stalo.

Články na blogu měly větší úspěch, než jsem čekala. Nejen, že moji blízcí od té doby věděli, jak mi mohou či nemohou pomoci, ale bavilo je to. Přidávala jsem i nepřeberné historky, které jsem zažila na uzavřeném oddělení nebo jsem tam přepisovala svoje zápisky z deníku. Během psaní blogu jsem si uvědomila, že se za svou nemoc nemusím tolik stydět a že ji začínám více přijímat. A díky některým reakcím jsem si uvědomila, že tohle moje pisálkování by mohlo pomoci i dalším lidem. Zrodila se tedy myšlenka vydat blog knižně.

Od myšlenky k činům to trvalo pár let. Blog byl bezpečně zaparkován v počítači a čekal, než najdu odvahu vyjít s kůží na trh. A to se stalo na podzim v roce 2021, kdy jsme se s manželem potulovali po Jizerských horách a já se definitivně rozhodla, že o vydání blogu přestanu už jen mlít, ale začnu konat. Oslovila jsem svoji kamarádku Péťu Hanušovou, zda by knížku ilustrovala a už se vše začalo hezky kutálet.

Kniha Drátem do oka byla napsána pro ty, kteří chtějí nahlédnout do nemocné duše. Najdou tam možná vysvětlení, proč se jejich blízký tolik změnil a co se mu odehrává v hlavě.

Knížka taky dokáže dodat odvahu a sílu těm, které deprese potkala. Zjistí, že v tom nejsou sami a že existují cesty, jak z těch nejhorších stavů ven.

A nakonec je tu knížka i pro ty, kterých se deprese vůbec netýká. Po přečtení možná zjistí, jak skvělý mají život a přinese jim velkou dávku vděčnosti (na chvíli rozhodně).

Knížka je nyní dokončená. Provází ji přes 70 jedinečných ilustrací a já ji s vděčností, že to všechno klaplo, pouštím do světa. Přeju jí, aby otevřela nejen jedno oko, ale i srdce.

Koupit knížku
ilustrace